bookcrossingAkcja „ Uwolnij książkę”- Bookcrossing - to społeczna, ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

Polega na pozostawieniu przeczytanych książek
w miejscach publicznych, przypadkowych ( ławka
w parku, pociągu, dworzec, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia, szkoła, siedziby wspólnot) lub miejscach
w tym celu przygotowanych, tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, półki), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwości wymiany na inne, daje szansę czytania , tym których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.

Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Działa ponad 20 tyś. Półek i regałów bookcrossingowych, na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych , pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych.                        

Zasady akcji „ Uwolnij książkę”- bookcrossingu.

Korzystaj!
Możesz korzystać ze zbiorów w godzinach otwarcia.

Czytaj gdzie chcesz! Możesz czytać książki na miejscu albo wziąć je ze sobą do domu i oddać po przeczytaniu, pozostawiając na jednym z oznakowanych regałów.

Wymień książkę! Jeśli na regale znajdziesz książkę, którą chcesz mieć zabierz ją ze sobą , a w zamian przynieś i zostaw na nim inną , równie cenną.

Miej na uwadze potrzeby innych czytelników!
- oni też chcą korzystać z bookcrossingu. Wypożyczaj jednorazowo nie więcej niż 2 książki.

Recenzju! Spodoba ci się jakaś książka szczególnie, zostaw recenzje o niej na półce.

Podziel się przeczytaną książką! Masz w domu przeczytana książkę , do której na pewno już nie wrócisz, zostaw ją na naszym wspólnym regale, inni użytkownicy chętnie ją przeczytają.

Szanuj książki! Korzystaj z książki tak by czytający po Tobie również mogli czerpać z niej radość.

20191022 143505