Strefa dla zalogowanych

A A A

w biblioteceLubisz czytać?

Chcesz polecić książkę?

Opisz swoją ulubioną pozycję czytelniczą i przyjdź do biblioteki szkolnej w celu dołączenia zdjęcia i wysłania na adres:
www.zsriojagarzewo.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszam
Krystyna Sarbiewska-Jabłońska
nauczyciel bibliotekarz

 

Eric Emmanuel Schmitt. Oskar i Pani Róża

IMG 0581

Beata Łączyńska – ucz. kl. II TŻ i UG w Jagarzewie.
Laureatka II miejsca w VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego
„Przeczytałam/em - polecam!”
W/w konkurs odbył się 11.12.2017r. w ZSO w Nidzicy.

Książka, którą zaprezentuję, to: Oskar i Pani Róża napisana przez Erica Emmanuela Schmitta. Autor jest znakomitym francuskim pisarzem. To wydanie uznano za najsłynniejsze, a zarazem za najbardziej udaną powieść Schmitta. Książka opisuje ostatnie 12 dni życia dziesięcioletniego chłopca. W jego wyobraźni, ten czas trwa 120 lat. Każdy dzień, to o 10 lat więcej. Oskar jest chory na białaczkę. Chłopiec nie ma wsparcia w rodzicach, ponieważ oni boją się spojrzeć mu w oczy, nie potrafią z nim rozmawiać, odkąd wyszli z gabinetu doktora, w którym dowiedzieli się o złym stanie zdrowia syna. Jedynymi przyjaciółmi Oskara są pacjenci, czyli „mieszkańcy” szpitala: Bekon, Pop Corn, Einstein oraz Pani Róża, która jest wolontariuszką i za prośbą Oskara, odwiedza go codziennie. Jest także niebieska dziewczyna, nazywana Peggy Blue,
w której Oskar się zakochuje, stają się parą, a następnie małżeństwem. Za namową Pani Róży, Oskar pisze listy do Boga, w których opisuje mu swoje zmartwienia, bóle, smutki i radość. Wolontariuszka, która jako jedyna potrafi zrozumieć Oskara, daje mu ciepło, nie omija żadnych tematów, które mogłyby zasmucić chłopca. Rozmawia z nim o śmierci, która już niedługo go odwiedzi. Pomaga mu zrozumieć na czym polega jego cierpienie i ból. Chłopiec początkowo nie zgadza się z teorią cioci Róży. Jednak kilka dni później (w głowie chłopca kilkadziesiąt lat później) wszystko zaczyna układać się w jedną całość. Oskar pogodzony z losem 12 dnia umiera.

Często słyszymy od innych „musimy korzystać z życia, bo jest ono bardzo kruche”. Powieść tę można przełożyć na nasze życie - moje i twoje. To my często zachowujemy się jakbyśmy byli nieśmiertelni. Nie chcemy mówić ,a nawet boimy się śmierci. Unikamy ludzi , którzy niebawem przejdą na drugą stronę życia. Wielokrotnie sami zauważamy, że nie potrafimy , nie umiemy stosownie się zachować w takich sytuacjach. Jakże podobni jesteśmy do rodziców głównego bohatera. Po przeczytaniu książki Erica Emmanuela Schmitta Oskar i Pani Róża nasunęła mi się refleksja. Skoro jesteśmy dziećmi ochrzczonymi, to musimy mieć pełną świadomość , że nie wolno nam bać się śmierci. Śmierć wpisana jest w nasze życie. To my mamy obowiązek przygotować bliską nam osobę na spotkanie z Bogiem. Musimy być przygotowani na to działanie każdego dnia, bo nie wiemy kiedy nastąpi czas odejścia dziecka, człowieka dorosłego, osoby w wieku późnej starości, osoby bliskiej naszemu sercu. Każdy kto przeczyta tą książkę, na pewno zastanowi się nad historią chłopca i przeniesie tę sytuację na grunt swojej rodziny. Pomimo tego, że jest to książka mająca kilkadziesiąt stron, skłania nas do pomyślenia nad własnym życiem, cierpieniem, przemijaniem, bo śmierć nie jest ani karą, ani chorobą.

Serdecznie polecam!

 

Joanna Jagiełło „Tiramisu z truskawkami”.

img002W ubiegłym roku szkolnym w Konkursie Sprawnego Czytania „Ale czytam” za zajęcie III miejsca otrzymałam nagrodę. Organizatorem konkursu była nasza biblioteka szkolna.
Wśród wielu książek do wyboru wpadła mi do rąk książka Joanny Jagiełło pt. „Tiramisu z truskawkami”.
Chciałabym Wam zaprezentować tę książkę. Na początku przedstawię najważniejsze informacje z życia autorki. Joanna Jagiełło urodziła się w latach siedemdziesiątych w Warszawie. Jest polską pisarką , autorką powieści dla młodzieży oraz wierszy dla dzieci. Ukończyła filologię angielską. Wiele lat pracowała jako redaktorka podręczników do języka angielskiego w Pearson Central Europe. Obecnie podjęła własną działalność. Jako pieśniarka zdobyła w lutym 2017r.
I miejsce w Konkursie Wierszy i Piosenek w Warszawie. Debiutowała w 1997r. tomikiem wierszy "Moje pierwsze donikąd". Lubi czytać szwedzkie kryminały i pisać wiersze, malować duże, abstrakcyjne obrazy olejne, grać na gitarze i śpiewać oraz spędzać czas ze swoimi córkami-Julką i Basią, które są dla niej nieustającą inspiracją, źródłem wiedzy o świecie. Jej debiutancka powieść „Kawa z kardamonem” nominowana została do nagrody Książka Roku 2011. Wymieniona książka została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Natomiast premiera książki „Tiramisu z truskawkami”, to 2016 r.

To tyle na temat autorki Joanny Jagiełło. Teraz przejdę do samej książki i przedstawię głównych bohaterów  przeczytanej przeze mnie książki.

Linka i Natalia rozpoczynają naukę w drugiej klasie liceum. Linka odchodzi ze szkolnej gazetki, by założyć  konkurencyjnego bloga i zaczyna pracę w kawiarni. Jej związek z chłopcem Adrianem kwitnie. Niestety, gorzej sprawy przedstawiają się u Natalii m.in. rozwód rodziców, nowa szkoła z bardzo wymagającymi nauczycielami i zerwanie z chłopakiem Marcinem, sprawiają, że dziewczyna zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę, ale jednak nie zapomina
o swojej diecie. Niewinne odchudzanie szybko zmienia się w poważną chorobę, z którą przestaje sobie radzić. Jest to powieść o kompleksach, popadaniu w niebezpieczne skrajności i o tym, że często nie dostrzegamy tego, co najpiękniejsze. Wszystko zaczyna się od chęci pozbycia zbędnych kilogramów. Skutki odchudzania , prowadzą do poważnej choroby zagrażającej życiu.
Po przeczytaniu tej książki, młode dziewczyny będą już uprzedzone i będą wiedziały, że nie można przesadzać z odchudzaniem.

Książka ta wniosła w moje życie wiedzę o prawidłowym odżywianiu i o tym, jak radzić
z otyłością. Na rynku obecnie istnieje już 18 publikacji tejże autorki m.in.: "Urodzinek", „Hotel dla twoich rzeczy", "Czekolada z chili".

Zachęcam Was, koleżanki, do przeczytania książki Joanny Jagiełło pt. „Tiramisu
z truskawkami”, ponieważ książka jest naprawdę tego warta. Ukazuje problemy życiowe, które dotyczą młodych dziewczyn oraz starszych ludzi. Książka wyjątkowa i wartościowa. Pochłania czytelnika i po przeczytaniu jednego zdania, chcemy dowiedzieć się, jakie informacje kryje kolejne zdanie.

Przeczytałam-polecam!
Oliwia Fydrych – ucz. kl. II Publicznego Gimnazjum w Jagarzewie.  

 

Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka”.

img001Ostatnio przeczytana przeze mnie książka, to "Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej. Książkę otrzymałam w ubiegłym roku szkolnym jako nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie sprawnego czytania „Ale czytam”. Organizatorem konkursu była nasza biblioteka szkolna. Autorką wymienionej książki jest polska filolożka Barbara Kosmowska. Pisze dla młodzieży i dla osób starszych. Napisała 15 książek. Wybrana przeze mnie książka przedstawia 14 letnią Alicje. Miała ona ciężką sytuację w domu ,ponieważ jej rodzice postanowili wziąć rozwód . Ojciec poznał nową kobietę, z którą miał syna o imieniu Fryderyk. Alicja była bardzo związana z bratem , ale gdy dowiedziała się o jego chorobie załamała się. Jej pierwszą miłością był Robert , któremu mogła wszystko powiedzieć
i zapomnieć o problemach .Miała również przyjaciółkę Sarę , która czasami była zazdrosna o sytuację rodzinną Alicji. Główna bohaterka nie miała czasu na to, by spotykać sie z przyjaciółmi , dlatego oddaliła się od Sary. Alicja zaczęła akceptować Klaudię, drugą żonę taty , a nawet zaczęły razem normalnie rozmawiać .Choroba Fryderyka spowodowała ,że cała rodzina zbliżyła się bardzo, nawet mama Alicji pomagała w leczeniu Frycka. Alicja kupiła dla brata rybkę, która miała być niby złota i spełniać życzenia . Fryderyk z dnia na dzień robił się coraz słabszy .Czy zmarł ? Tego dowiecie sie po przeczytaniu. Bohaterka pokazuje dylematy ze swojej młodości . Twardy, stanowczy charakter, pozwolił jej przeżyć
i wytrzymać tak trudny dla niej czas .
Przeczytana przeze mnie książka uczy mnie jak powinnam reagować i jak nie należy postępować w tak trudnych sytuacjach. „Pozłacana rybka” po odłożeniu na półkę, zostanie zapamiętam przez mnie na bardzo długo .
Przeczytałam - polecam!

Aleksandra Krzykowska- ucz. kl. II Publicznego Gimnazjum w Jagarzewie.

 

 

Ali Novak "Miłość w stereo czyli HEARTBREAKERS".

img003Ali Novak, nie jest pisarką zawodową, tylko zwyczajną dziewczyną, która lubi tworzyć nowe historie i zarządzać losami bohaterów, którzy w nich występują. Znana jest ze strony internetowej Wattpad gdzie zaczęła publikować swoje pierwsze powieści, dla młodzieży. Tak właśnie powstała książka "Miłość w stereo czyli HEARTBREAKERS". Jej powieść udało mi się zdobyć dzięki konkursowi czytelniczemu "Przeczytałam, przeczytałem-polecam!", który odbył się w naszej szkole w ubiegłym roku szkolnym. Organizatorem konkursu była nasza biblioteka szkolna. Ali Novak napisała też inne książki takie jak „Papierowe serca" czy „Raz na razie". Są one dostępne zarówno w księgarniach jak i na jej profilu w sieci. To tyle
o autorce książki. Czytając „ Miłość w stereo czyli HEARTBREAKERS" byłam pod wielkim wrażeniem w jaki sposób można poświęcić się dla bliskiej nam osoby. Zrezygnować z naszych marzeń, zaniedbać nasze potrzeby, tylko po to, aby być przy kimś , kto nas bardzo potrzebuje. Było tak w przypadku Stelli, głównej bohaterki książki. Jej największym marzeniem było zostanie profesjonalnym fotografem, ponieważ uważała, że zdjęcia mają duszę i warto uchwycić pewne momenty
w obiektywie aparatu. Zrezygnowała jednak i z tego, tylko z powodu chorej na nowotwór siostry bliźniaczki Cary. Są one bardzo ze sobą zżyte dlatego Stella zrobi wszystko, aby wywołać na jej twarzy uśmiech. Wie, iż kocha ona sławny i popularny zespół rock'owy Heartbreakers, i jej największym pragnieniem jest spotkać Oliviera, Alec'a, JJ i Xander'a co uniemożliwia jej choroba, dlatego marzenia dziewczyny legną w gruzach. Stella wraz z ze swoim bratem Drew'em również bliźniakiem, postanawia jechać na spotkanie z zespołem i przywieźć siostrze ich plakat, koszulkę, oraz płytę z autografem. Uzgodnili, iż będzie to dla niej prezent urodzinowy, gdyż takowe się zbliżały. Po drodze na zlot fanów zatrzymali się na jednej ze stacji paliwowych po kawę, gdyż oboje byli bardzo zmęczeni. Kiedy Stella, weszła do budynku po kubek z kofeiną dla siebie i brata, zauważyła przy kasie blondyna. Nie miała ona jeszcze wtedy pojęcia, iż jest to Olivier Perry, wokalista Heartbereakers
i zarazem słynny łamacz kobiecych serc. Zaczęli dyskutować, na temat zespołu
i wtedy Olivier doznał szoku. Powodem było to, iż Stella zaczęła krytykować jego muzykę ,a nie takiego odbioru się on raczej spodziewał. Rozstali się bez sprzeczek, ale los znowu chciał ich zetknąć. Tym razem, najstarsza z rodzeństwa, poznała wokalistę i doznała przerażenia, ponieważ uświadomiła sobie, iż on i chłopak,
z którym rozmawiała to te same osoby. Pomimo wstydu nie wycofała się, ponieważ wiedziała, że nie robi tego dla siebie tylko dla swojej siostry. Kolejka była długa,
a kiedy dziewczyna była już blisko zespołu, oni ogłosili zakończenie spotkania,
z niewiadomych powodów. Wściekła nastolatka, miała szansę trafić do tego samego hotelu co oni i tam udało jej się zdobyć to czego chciała, lecz na tym nie kończy się jej przygoda z zespołem. Zacznie ona po części spełniać swoje marzenia, a może nawet się zakocha w którymś z członków słynnego boysbandu. Tego dowiecie się jeżeli zechcecie sięgnąć po książkę "Miłość w stereo, czyli Heartbreakers".

Przeczytałam-polecam!

Aleksandra Kuras – ucz. kl. II Publicznego Gimnazjum w Jagarzewie .

 

Roland Lazeby „Życie Michaela Jordana"

IMG 0330Moją wybraną książką jest "Życie Michaela Jordana". Autorem jest Roland Lazeby. Zajmuje sie pisaniem książek o koszykówce i futbolu amerykańskim. Wybrałem ten utwór, ponieważ koszykówka jest moją pasją i bardzo lubię czytać książki na ten temat. Jordan miał starszego brata, który był jego rywalem. Jego mama nazywała sie Delors, a tata James. Ojciec zajmował sie naprawą samochodów, z czego sie utrzymywał. Mama pracowała w banku. Ojciec nie wierzył w Michaela tylko w Larrego. Ojciec zaczął doceniać Michaela wtedy, gdy zaczął odnosić sukcesy. Jego mama była zbyt opiekuńcza. Ojca uważano za dobrego faceta. Ludzie mówili, że państwo Jordanowie są wspaniałą parą. Nikt jednak nie wiedział o ich kłótniach. Na początku ojciec namawiał swoich synów do baseballu. Jordan w dzieciństwie regularnie przegrywał z bratem jeden na jednego. Michael był niższy ale, gdy podrósł zaczął wygrywać ze starszym bratem. Każdy chwalił Michaela, że jest bardzo dobrym zawodnikiem. Po kilku miesiącach Larry powiedział, że jednak jego pasją jest majsterkowanie , a nie granie w koszykówkę. Ich rodzice byli jednymi, którzy zostawali na ich meczach bądź treningach.
Polecam tę książkę, ponieważ udowadnia, że marzenia się spełniają. Mimo przeciwności osiągnął wielki sukces. Nic nie zanosiło sie na to, że ze zwykłego leniwego chłopca wyrośnie "BÓG KOSZYKOWKI" , bo tak został nazwany.

Przeczytałem-polecam!

Krystian Krajewski – ucz. kl. II gimnazjum ZSRiO w Jagarzewie.

 

Wojciech Cejrowski "RIO ANACONDA".

IMG 0329W moje ręce ostatnio trafiła książka autorstwa Wojciecha Cejrowskiego pod tytułem "RIO ANACONDA". Można ją kupić w księgarni lub wypożyczyć w bibliotece.

Autor opowiada w niej o kolejnej wyprawie w najdziksze zakątki kuli ziemskiej. Wyprawy podjął się w celu odszukania jednego z najbardziej odizolowanego plemiona indiańskiego. Autor książki wpadł na świetny pomysł, umieszczając w niej fantastyczne ilustracje oraz dialogi. Wiele bym dał , abym mógł uczestniczyć choć w jednej z jego niecodziennych przygód. Polecam ją do przeczytania każdemu bez względu na wiek. Oczywiście zachęcam Was nie tylko do oglądania filmów w telewizji z serii "BOSO PRZEZ ŚWIAT", ale także do wypożyczania i czytania książek przygodowych i podróżniczych.

Mariusz Przybylski – ucz. kl. II gimnazjum w ZSRiO w Jagarzewie.             

 

Paweł Wilkowicz „ Nienasycony-Robert Lewandowski".

IMG 0335Chciałbym przedstawić książkę,, Nienasycony-Robert Lewandowski" i zachęcić wszystkich do jej przeczytania. Jej autorem jest Paweł Wilkowicz.

Paweł Wilkowicz jest dziennikarzem sportowym z wieloletnim doświadczeniem. Obecnie pracuje jako dziennikarz sportowy w ,,Rzeczpospolitej". Jego pasją jest piłka nożna, o której mógłby opowiadać godzinami.

Wydawnictwo Agora w czerwcu wydała biografię Lewandowskiego. Książka została stworzona przy udziale Pawła Wilkowicza. Jest to ponad 300 stron opowieści o najlepszym napastniku Bayernu Monachium. Książka ma charakter typowo reporterski. 

Biografia opowiada o początkach kariery Roberta. Istotne dla biografii jest to, czy po przeczytaniu czujemy wyczerpanie tematu. Czy po dokładnym przeczytaniu książki można powiedzieć: ,, Czy czegoś się o tym człowieku dowiedziałem?". Książka ta rzuca nowe światło na postać Lewandowskiego.

Polecam tę książkę każdemu, ponieważ opowiada nam o życiu najlepszego napastnika reprezentacji Polski, który nigdy się nie poddał, chociaż miał słabsze momenty w swoim życiu. Wniosek jest taki, że nie powinniśmy się poddawać, lecz tylko dążyć do swych ukrytych celów.

 Michał Bednarczyk – ucz. kl. II gimnazjum w ZSRiO w Jagarzewie.

 

Johna Greena „Gwiazd naszych wina”

IMG 0315John Michael Green to znany amerykański pisarz, światowy laureat licznych nagród literackich. Tworzy powieści z gatunku dla ,, młodych dorosłych” . Zastanawiacie się może, co to znaczy ?  Dojrzałość?  Osiąga się ją w różnym wieku.  Jedni w wieku trzydziestu lat, a inni w nastoletnim. Jestem przekonana , że każdego to spotka, gdy nadejdzie odpowiedni czas.
W roku 2014 John Michael Green trafił na listę ,,100 najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu Time. Sam zauroczył mnie swoim talentem pisania . Największą sławę przyniosła mu powieść ,, Gwiazd naszych wina”. Jest bardzo aktywny w sieci m.in. prowadzi z bratem Hankiem mega popularny videoblog. Ma również inne dzieła , ale  pozwolicie , że przejdę do omawianej przed chwilą książki.

„Gwiazd naszych wina” to piękna, głęboko wzruszająca opowieść , która daje wiele do myślenia. W bohaterach nie ma pretensji do świata ,nie pytają Dlaczego ja?. Nie chcą ,by sie nad nimi litowano. Jedyne co chcą to mieć jak najwięcej czasu ,by przeżyć wiele pięknych chwil. Green ukazuje prawdziwe uczucie dwojga nastolatków . Budują równowagę i akceptację w najtrudniejszych wyzwaniach natury fizycznej i emocjonalnej . To bardziej romantyczne niż jakikolwiek zachód słońca na plaży.17- letnia Hazel i 18-letni Agustus Watersa poznają się dzięki grupie wsparcia dla osób chorych na raka . Agustus grał w  koszykówkę, lecz  bez pasji. Jest w stanie remisji (jest to stan pochorobowy gdzie choroba sama wycofała się
z organizmu). Ona nie rusza sie nigdzie bez zbiornika z tlenem. Dziewczyna pragnie poznać pisarza jej ulubionej powieści Petera Van Hautena. Długi czas próbowała nawiązać z nim kontakt, ale bezskutecznie. Augustus zostaje wystawiony na próbę cierpliwości. W końcu dociera do autora i zostaje zaproszony na spotkanie w Amsterdamie. Zabiera ze sobą Hazel ,,Jeśli przetrwamy śmierć naszego słońca ,nie będziemy istnieć…” Cytat mówi o czymś niewiarygodnym ,a zarazem pięknym ,dziwnym wszechświecie .

Książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie, ładna oprawa graficzna, dość duża czcionka oraz prosty dla odbiorcy język. Pierwsze strony uważam za niezwykle humorystyczne ,a nawet pouczające , jeśli można nazwać humorem osoby ,które wiedzą ,że nie dane im będzie dożyć starości, ale pomimo to zastanawiają się nad dalszym sensem życia. Wypowiadają się oboje niczym filozofowie największych lotów. Osobiście nigdy nie spotkałam sie z takim językiem wśród nastolatków. Bardzo spodobała mi się ta książka. Sądzę ,że nie powinniście sie na niej zawieść. Wręcz przeciwnie - obudzi w was głębokie egzystencjonalne przemyślenia. 

Polecam!                 
Martyna Wierzbicka –uczennica klasy trzeciej gimnazjum w ZSRiO w Jagarzewie.

 

Agata Christie "Dwanaście prac Herkulesa".

IMG 0333Ostatnio przeczytałem książkę Agaty Christie "Dwanaście prac Herkulesa" . Książka została wydana w 1947 r. Czytanie było bardzo przyjemne ze względu na zaskakującą fabułę. Autorka jest pisarką detektywistyczną. Urodziła się w 1890 r. Zmarła w 1976 r. Żyła 86 lat. Głównym bohaterem tej powieści jest detektyw Herkules Poirot, który postanawia porzucić pracę detektywa, aby zająć się uprawą dyń. Oprócz tego chce on wykonać 12 prac. Nie zamierza jednak przy ich wykonywaniu używać tylko siły fizycznej, lecz również swojego umysłu. Ta książka jest dobrym przykładem, aby nie używać siły fizycznej do wszystkiego, co robimy. Trzeba uświadomić sobie, że podczas pracy należy wykorzystać także siłę umysłu.

Polecam! 

Adrian Folga uczeń klasy 2 gimnazjum ZSRiO w Jagarzewie.

 

Kimberly McCreight „Zrozumieć Amelię”.

20170213 080408„Zrozumieć Amelię” to powieść Kimberly McCreight, w której autorka przedstawiła punkt widzenia rodzica oraz córki. Opowiadająca o wrednym świecie dziewczyn, w którym pierwszy plan stanowią sekrety i kłamstwa, przyjaciele i prześladowcy, książka - porusza nasze serca i myśli.

Piętnastoletnia Amelia jest dziewczyną ambitną i zdolną. Uczy się w prywatnej szkole Grace Hall, w której zdobywa najlepsze stopnie, otacza się przyjaciółmi, jest lubiana przez nauczycieli. Jednak pewnego dnia została przyłapana na ściąganiu. Kate Baron samotna matka wychowująca Amelię, odbiera telefon ze szkoły swojej córki. Kiedy kobieta dociera na miejsce, dowiaduje się, iż jej córka skoczyła z dachu. Zrozpaczona matka poznaje wersję zdarzeń policji, w którą wierzy aż do momentu kiedy dostaje SMS-a od nieznanego numeru. „Amelia nie skoczyła”. Od tej pory Kate postawiła sobie cel. Pragnie poznać prawdę bez względu na konsekwencje i przebieg wydarzeń. Decyduje się na przeprowadzenie prywatnego śledztwa. Przegląda maile, rozmowy oraz wpisy na Facebooku zmarłej córki. Próbuje zrekonstruować chwile z jej życia, ludzi, którzy byli dla niej bliscy. W książce występują momenty, kiedy kobieta myśli, iż jest już u celu, jednak robiąc jeden krok do przodu-robi dwa do tyłu. Jednak udaje jej się odkryć dlaczego tego feralnego dnia jej córka znalazła się na dachu Grace Hall i jak naprawdę odeszła. Powieść ta trzyma nas w napięciu aż do ostatniej strony, ostatniego wersu. Nie da się opisać straty dziecka, tęsknoty i żalu, który wtedy doskwiera rodzicowi. Jednak dzięki temu utworowi możemy zasmakować tych uczuć. Uważam, że „Zrozumieć Amelię” to okno na świat ogarnięty nienawiścią wśród nastolatków oraz wewnętrznym bólem po stracie.

„[…] samotny, skazany, opuszczony, samotny samotnością tych, co mają niebawem umrzeć, odnajduje w tym wszystkim cudowny smak zbytku, wspaniałe uczucie izolacji, swobody nie znanej ludziom skrępowanym więzami.”- Virginia Woolf, „Pani Dalloway”.

Alicja Kawiecka, 3TŻ „a” ZSRiO w Jagarzewie

 

Cliva Staplesa Lewis „Opowieści z Narnii " 

IMG 0319Cliva Staplesa Lewis urodził się w 1898 roku w miejscowości Belfast, która znajdowała się w Irlandii Północnej. Jego dzieciństwo było trudne, gdyż stracił matkę, ojca i dom. Napisał on siedmiotomową powieść dla kilku osób, między innymi dla jego chrześniaczki Lucy. Były to:

"Lew, Czarownica i stara szafa"," Książę Kaspian", "Podróż wędrowca do świtu", "Srebrne krzesło", " Koń
i jego chłopiec", " Siostrzeniec czarodzieja" i "Ostatnia bitwa".

Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Na początku znajdujemy się w Anglii, gdzie trwa II wojna światowa. Czwórka rodzeństwa: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja zostają wysłani przez matkę
do dalekiego krewnego na wieś. Zamieszkują w wielkiej posiadłości i pewnego deszczowego dnia bawią się
w chowanego, a najmłodsza z nich Łucja postanawia się schować w starej szafie. Dzięki niej przedostaje się do nieznanego świata zwanego Narnią. Niedługo potem tę krainę odkrywa również trójka jej rodzeństwa, która do tej pory uważała, że ich młodsza siostra zwariowała lub sobie to wszystko wymyśliła.
I tak zaczynają się ich przygody w tej niezwykłej krainie. W kolejnej części pt. " Książę Kaspian " poznają nowe postacie i odmienioną Narnię. Zawierają przymierzę z nowo poznanym księciem i tak po kolejnej bitwie Narnijczycy znów mogą żyć spokojnie, a oni znów muszą wracać do Anglii. W trzecim tomie pt. " Podróż wędrowca do świtu" nie wraca już tam cała czwórka, lecz tylko Edmund i Łucja  oraz nowy członek tego świata - ich kuzyn Eustachy. Muszę przyznać, że ta część zafascynowała mnie najbardziej, ponieważ musieli oni stawić czoła trudnym wyborom, takim jak: dobro czy zło, bogactwo czy bieda, a i tak za każdym razem okazywali się być silniejsi od pokusy. Mieli oni trudne zadanie, aby zebrać wszystkie miecze siedmiu Lordów i ułożyć ja na stole Aslana. A jednak im się udało, a dobro znów zwyciężyło.

Osobiście uważam, że ta książka zasługuje na to, aby ją przeczytać, dlatego zachęcam
do przeczytania dalszych części tej powieści. Zapewniam, że wystarczy przeczytać pierwsze dwie strony,
a człowiek staje się ciekawym, co będzie dalej.

Polecam!

Aleksandra Kuras - uczennica klasy 1 gimnazjum ZSRiO w Jagarzewie

 

Ewy Nowak  „Bransoletka"

20170215 090631Pani Ewa Nowak to polska pisarka i publicystka. Autorka wielu felietonów, opowiadań oraz powieści głównie  dla dzieci i młodzieży. Jest osobą niesamowitą, podpowiada jak sobie radzić
w domu, w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi, z rodzicami, rodzeństwem.
Książka poruszy wszystkich, w każdym wieku. Nie mogę powiedzieć, że czytać mogą ją tylko nastolatkowie wkraczający w pewien etap. Nie. To książka dla wszystkich. Uczy, jak radzić sobie
z problemami dnia codziennego, a nie dam sobie wmówić, że jest ktoś, kogo życie nie zostało ubarwione takimi problemami. Dzieło uczy, że dla miłości warto walczyć, nie oceniać zbyt pochopnie. Książka wzbudziła we mnie tyle emocji, że aż nie sposób to opisać. Przenosi nas do innego świata, świata Weroniki. Osoby starsze mogą wrócić jeszcze raz, do czasów młodości, kiedy to one wkraczały w czas dojrzewania i dowiedzieć się, że świat osób młodych zawsze był taki sam. Problemy rodzinne zawsze istniały i nadal istnieją, ale gdy tylko chcemy, damy radę się
z nimi uporać. Nadal na swojej drodze spotykamy osoby, które życzą nam jak najgorzej, ale są też takie, które właśnie dla nas zebrałyby wszystkie gwiazdy z nieba. Wracając do historii zawartej
w książce, jest to opowieść o pewnym wyzwaniu, które musimy podjąć wspólnie z szesnastoletnią Weroniką, główną bohaterką. Zmaga się ona ze zwykłymi problemami każdego z nas w niezwykły, wręcz teatralny sposób. Weronika, przeciętna nastolatka, uczęszczała do przeciętnego gimnazjum. Codziennie znosiła złośliwości przyjaciółki- Magdy. Pewnego dnia zjawił się Łukasz, a nasza główna bohaterka była mu potrzebna jako zastępstwo na warsztaty teatralne. Swoją drogą, wszystko wskazywało na to, że warsztaty miały być kompletną pomyłką, ale jednak teatr oczarował Weronikę. Pojawił się też Karol, którego uważała za dziwaka, nie do zniesienia, ale coś się zmieniło. Jednak sami musicie dowiedzieć się ,co się zdarzyło. Książka wiele zmieniła w moim życiu, inaczej patrzę na świat, zauważam rzeczy małe, które są tak istotne. Staram się postawić
w sytuacji każdego z nas, zrozumieć tę osobę. Naprawdę uważam, ze jest to lektura godna polecenia.

Polecam!

Paulina Sutkowska, uczennica klasy 3 gimnazjum ZSRiO w Jagarzewie

 

Ann Onichimowska „10 stron świata".

IMG 0320Autorka Anna Onichimowska urodziła się w 1952 roku w Warszawie. Napisała już ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży. Jest również laureatką wielu nagród.

Jak wskazuje tytuł, książka obejmuje 10 stron świata, a dokładniej historię dziesięciu piętnastoletnich ludzi z różnych miejsc na Ziemi, których życie nie jest zbyt kolorowe. Pierwsza jest Cesaria, którą śmiało można nazwać królową samby. Niestety nie ma pieniędzy na życie i zależna jest od swojego chłopaka, który zmusza ją do prostytucji. Czy dziewczyna da radę wyrwać się spod władzy Rodriga by tańczyć? Chętnie bym Wam powiedziała, ale nieładnie zdradzać zakończenie. Następnie przedstawiona jest historia Ethana, mającego problem ze swoją wagą. Jako jedynak nie pasuje do "idealnej" rodziny, w której rodzice są piękni
i dużo zarabiają. W pewnej chwili muszą wyjechać, ale wstydzą się swojego syna, więc wysyłają go na rok do dziadka, który akceptuje wygląd wnuka. Po przeprowadzce Ethan czuje się kochany i mniej je. Zobaczycie, jak zmienia się życie chłopaka
w ciągu roku. Kolejne opowiadanie to historia Anli. Dziewczyna pracuje u bogatych ludzi, uczy ich syna matematyki. Chłopak na początku jej nie lubi, ponieważ jest afroamerykanką. Jednak później sie zaprzyjaźniają. Anla, pomimo młodego wieku,
niedługo wychodzi za mąż za przyjaciela jej rodziny. Chłopak tej decyzji nie akceptuje, ponieważ dostrzegł jej wyjątkowe umiejętności matematyczne, postanawia jej pomóc i nakłonić, by dalej się uczyła. W czwartym rozdziale Anna Onichimowska przedstawiła historię Madżida. Chłopaka, który jest muzułmaninem i żyje w staroświeckiej rodzinie z surowymi zasadami. Musi on przyrzec, że dla religii zrobi wszystko. Tylko do czego posunie się chłopak, żeby zadowolić wuja? To przeczytacie już sami kiedy sięgniecie po tę książkę. Kolejną bohaterką jest Kaisa. Pragnie wyrwać się z domu. Wyjeżdża więc do przyjaciółki, która strasznie się zmieniła od ostatniego spotkania. Mieszka w zniszczonym domu ze znajomymi. W grę wchodzą kradzieże, ale też rzeczy dobre, jak uwalnianie złapanych w klatki zwierząt. Co zrobi dziewczyna - zostanie do końca wakacji czy wróci do domu? Santosh mieszka w Indiach. Razem z kolegami znajduje się w niewoli. Jest tam najstarszy ze wszystkich. Chłopcy szyją tam piękne dywany dla bogatych ludzi. Santosh niestety traci wzrok i prawie nic nie widzi. Pewnego dnia uciekają i spotykają stację Czerwonego Krzyża. Jeżeli chcecie wiedzieć, co stanie się z nimi później, musicie przeczytać książkę. Potem spotykamy Gerdę jest to 15-latka, której mama po rozwodzie znowu wychodzi za mąż. Jednak tym razem... za kobietę. O ślubie jest głośno
w telewizji i gazetach. Jedni są za, inni przeciw. Tylko co o tym wszystkim myśli Gerda, która jest w środku tego zamieszania? Piotr mieszka w Warszawie. Jego rodzina jest bardzo biedna. Spotyka dziewczynę przed, którą udaje, że jest bogaty. Jednak
u Magdy sytuacja materialna też jest słaba, o czym nie wie chłopak. Starając się zdobyć pieniądze na randki i prezenty, zmusza się do robienia strasznych rzeczy, o których wkrótce dowiaduje się Magda. Tania, to 15-latka, która nie ma rodziców. Matka zostawiła ją i upośledzonego brata z babką, a ojciec jest alkoholikiem. Pewnego dnia przy przypadkowym spotkaniu nieumyślnie zabija ojca i zostawia go myśląc, że tylko zemdlał. Ktoś jednak wie, co zrobiła. Jak teraz potoczą się losy Tani? Ostatnia historia opowiada o Akim. Jest to chłopak, który jak Ethan należy do "idealnej" rodziny. Wszyscy tak o nich myślą. Dobrze zarabiający ojciec, piękna matka i niesprawiający kłopotów syn. W tym wszystkim nikt nie pamięta o Naburo. To brat chłopaka, który od 3 lat nie wychodzi z pokoju. Aki dowiaduje się, że Naburo prowadzi bloga i tak nawiązuje z nim kontakt. Tylko czy Akiemu uda się wyciągnąć brata z depresji?

Przedstawiłam wszystkie 10 historii. Książkę polecam głównie młodzieży, chociaż jestem pewna, że zainteresuje też dorosłych, jak np. moją mamę. Anna Onichimowska nauczyła mnie wielu rzeczy. Między innymi jak różne są problemy nastolatków na całym świecie. Pokazała mi, że nie jestem najważniejsza. Kiedy skończyłam czytać, poczułam jakbym dostała w twarz prawdą
i życiem. Zapaliła mi się żółta lampka i usłyszałam w głowie, "Oliwia ogarnij się! Ty przejmujesz się tym, co masz założyć
do szkoły, a Casaria zarabia na życie jako prostytutka". Teraz widzę więcej. Wiem, że pieniądze nie są najważniejsze, kłamstwo ma krótkie nogi, a ja mam prawdziwe szczęście, bo przecież mogłam urodzić się na miejscu któregoś z bohaterów.

Gorąco polecam.

Oliwia Paćkowska- uczennica klasy trzeciej gimnazjum przy ZSRiO w Jagarzewie.

 

”Remedium. Program część 0” Suzanne Young

20170215 080853Pierwsze ,co przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o tej książce, to dystopia. Jest to ostatnio dość popularny gatunek literacki. Jak się domyślam, niewielu z Was wie, co oznacza samo słowo dystopia. Zatem jest to utwór fabularny  z dziedziny literatury fantastyczno-naukowej przedstawiający czarną wizję przyszłości, wewnętrznie spójną i wynikającą z krytycznej obserwacji otaczającej autora sytuacji społecznej. Pisarze prześcigają się w pomysłach na stworzenie dystopicznego świata. Autorka zadebiutowała serią Program, w której miałam okazję poznać świat ogarnięty epidemią samobójstw. „Remedium” to kolejna część z tej serii jednak zasługuje na miano wyjątkowej. To prequel, czyli poznajemy historię sprzed „Plagi samobójców” i jej kontynuacji „Kuracji samobójców”. Bardzo ciekawy pomysł, który wnosi wiele do serii i sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej intrygująca, fantastyczna i wciągająca. „Remedium” to porządna dawka adrenaliny i emocji, które pozostają w nas na długo po odłożeniu książki. Quinlan McKee jest sobowtórem – osobą, która wciela się w niedawno zmarłe osoby, by dokończyć proces żałoby bliskich zmarłej osoby. Jest do tego celu wyszkolona, umie oddzielić swoje życie od tych, w które musi się wcielić. Jednak, gdy przychodzi jej odegranie postaci Cataliny, coś w niej pęka. Chce żyć jej życiem. Skąd u niej ten nieprofesjonalizm? Zaczyna powoli zatracać się, zapominać siebie. Musi uważać, by nie przekroczyć granic, które mogą być fatalne w skutkach. Jednak, gdy zaczyna łączyć fakty, na jaw wychodzi przerażająca prawda. „Remedium” to naprawdę bardzo dobra książka. Akcja goni akcję, nie mamy chwili wytchnienia. Suzanne Young zaskakuje nas niemal na każdej stronie. Powoli zostają ujawnione fakty, które mrożą krew w żyłach. Temat śmierci, żałoby to bardzo trudne tematy, często pomijane w literaturze. Stworzyć powieść, której fabuła głównie opiera się na żałobie, procesie jej leczenia to trudna praca, jednak pisarka poradziła sobie znakomicie. Jest to tajemnicza, nieprzewidywalna i bardzo wciągająca książka, która spędza sen z powiek i nie daje o sobie zapomnieć. Główni bohaterowie to bardzo dobrze wykreowane postaci barwne i wieloelementowe. Każdy z nich ma swoje tajemnice, których poznanie jest dla nas szokiem. Końcówka książki, jak na dobrą lekturę przystało, to istna bomba emocjonalna. Jesteśmy rozdarci pomiędzy współczuciem, złością, irytacją, niedowierzaniem. Autorka przygotowała dla nas prawdziwą huśtawkę emocji i idealnie zakończyła powieść, dając otwartą furtkę do kolejnej części. Książkę czyta się bardzo szybko, a język i styl nie sprawiają problemów. Są na wysokim poziomie, przez co czytanie staje się lekkie i płynne. Nie brakuje momentów humorystycznych, jednak cała powieść opiera się na śmierci, żałobie i zagadce. W „Remedium” również mamy wątek miłosny pomiędzy głównymi bohaterami, jednak to coś innego niż zwykła młodzieńcza, szalona miłość. To głębsze uczucie, ucieczka od samotności. Nie jest to wątek priorytetowy, więc nie bójcie się – nie zostaniecie zaatakowani słodką miłością. Autorka skupiła się na fabule bardziej przyziemnej, dopełniając ją tylko zarysem miłości. To lektura, którą każdy może przeczytać. Nie jest konieczna znajomość poprzednich tomów, gdyż prequel ma to do siebie, że można go czytać jako osobną powieść. „Remedium” to idealna lektura dla wszystkich. Porusza ciężkie i przygnębiające tematy, ale została tak napisana, że nie jesteśmy w stanie się od niej oderwać. Czy można wcielać się w różne postaci, nie tracąc swojej własnej tożsamości? Odpowiedź na to pytanie, znajdziecie w książce Suzanne Young pt.”Remedium Program część 0.”

Szczerze polecam i życzę miłej lektury.

Alicja Kawiecka – ucz. kl. III TŻ i UG/a ZSRiO w Jagarzewie

 

 

 

„Umiłowana, czyli kobieta z klasą”  Magdalena Plucner

IMG 0305Magdalena Plucner to kobieta, która pisze w sposób zdumiewający i z wielką szczerością, nie owijając niczego w bawełnę. Porusza serca, stawia życiowe pytania: "Kim jestem?, Do czego jestem stworzona? Jakie kłamstwa we mnie tkwią?" Podkreśla, że każda z nas uwierzyła w swoim życiu w jakieś kłamstwo lub sama świadomie albo nieświadomie je wypowiedziała. Ważne, żeby mogła odkryć i usunąć kłamstwo ze swojego serca. Sama tego nie uczyni. Potrzebuje drugiego człowieka „Umiłowana” to rodzaj lustra. Zerkając w nie, zdumieni dostrzegamy to, w jaki sposób patrzy na nas Bóg. Jest nami zafascynowany, zachwycony, cieszy się naszą obecnością i naprawdę nie rozumie, dlaczego rozmawiając z Nim, zakładamy setki masek.

Idąc za autorką, doskonale utożsamiam się z jej słowami „ Całe moje życie jest przykładem tego, że Bóg pasjonuje się człowiekiem, lubi go inspirować, zachwycać i rozwijać poprzez dary i talenty. Mam świadomość, że okazje do przemian pojawiają się jak autobus na przystanku i ode mnie zależy, czy wsiądę, decydując się na podróż w nieznane, zdobywając bardzo cenne doświadczenia, które mnie kształtują, czy też machnę ręką i znudzonym głosem powiem: „czekam na inną okazję”.„Kim jestem? Jestem przegrana, słaba, samotna, niechciana.... Dlaczego? Ani Bóg mnie nie chce, ani człowiek. Taki wyjątkowo nieudany egzemplarz!”.

Jeśli kiedykolwiek się tak czułaś – to ta książka jest dla Ciebie. Magda opowiada o tym, jak z pozoru niezrozumiałe i złe doświadczenia stają się szansą oraz w jaki sposób doświadczyć tego, że przede wszystkim i bez względu na wszystko każda z nas jest UMIŁOWANĄ.

Gorąco polecam

Krystyna Sarbiewska-Jabłońska
Nauczyciel bibliotekarz ZSRiO w Jagarzewie

Aktualności

Harmonogram egzaminów poprawkowych w ZSRiO w Jagarzewie 20 - 21.08 2018r.

Harmonogram egzaminów poprawkowych w ZSRiO w Jagarzewie 20 - 21.08 2018r.

  Lp. Przedmiot Data 1. J. niemiecki 20.08. g. 9.00 2. Biologia 20.08. g. 9.00 3. Fizyka 20.08 g. 9.00 4. Produkcja roślinna 20.08. g. 9.00 5. J. polski 21.08. g. 9.00 6. Historia 21.08. g. 9.00...

Czytaj dalej...

Rekrutacja jeszcze trwa

Rekrutacja jeszcze trwa

Zespół Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie w dalszym ciągu prowadzi rekrutację na rok szkolny 2018/2019 do klasy I: - Technikum Agrobiznesu - Technikum Żywienia i U...

Czytaj dalej...

„Wyprawka szkolna” 2018 rok

„Wyprawka szkolna” 2018 rok

Prosimy rodziców o zapoznanie się z informacją dotyczącą „Wprawki szkolnej” 2018rok. Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło przygotowania do realizacji Rządowego programu pomocy uc...

Czytaj dalej...

Zakończenie części teoretycznej Projektu w ZSRiO w Jagarzewie

Zakończenie części teoretycznej Projektu w ZSRiO w Jagarzewie

W dniu 23 czerwca 2018 roku odbył się ostatni egzamin z Kursu Barmana - grupa III w ramach projektu „Kwalifikacje zawodowe drogą do kariery – dostosowanie systemów kształcenia i szk...

Czytaj dalej...

DZIEŃ  PROJEKTOWY w ZSRiO w Jagarzewie

DZIEŃ PROJEKTOWY w ZSRiO w Jagarzewie

  „RATUJMY NASZ DOM PRZED ODPADAMI”     Moment ekologicznej refleksji może nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. 18 czerwca 2018 roku w Zespole Szk&oacut...

Czytaj dalej...

Podręczniki szkolne 2018/2019

Podręczniki szkolne 2018/2019

Klasa Podręczniki III gimnazjum Podręczniki uczeń wypożycza z biblioteki we wrześniu 2018r. Klasy I ponadgimnazjalne Podręczniki uczeń będzie mógł zakupić we wrześniu 2018r. Kl. II, III i IV p...

Czytaj dalej...

Konkurs „Smacznie i zdrowo”

Konkurs „Smacznie i zdrowo”

W dniu 17 maja 2018 roku w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie odbyła się II edycja konkursu pt. „Smacznie i zdrowo” dla uczniów II klasy techni...

Czytaj dalej...

Teatr Kurtyna w ZSRiO w Jagarzewie.

Teatr Kurtyna w ZSRiO w Jagarzewie.

28 maja w naszej szkole został wystawiony przez krakowski „Teatr Kurtyna” spektakl profilaktyczny „Labirynt”. Opowiadał on o życiu tzw.  „dobrej rodziny” w kt&...

Czytaj dalej...

Nauka poprzez doświadczanie

Nauka poprzez doświadczanie

Dnia 24 maja uczniowie klasy trzeciej gimnazjum z Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie zamiast typowej nauki w szkolnych ławkach mogli doświadczyć zdobywania wiedzy...

Czytaj dalej...

Zajęcia przypominające podstawy resuscytacji krążeniowo – oddechowej

Zajęcia przypominające podstawy resuscytacji krążeniowo – oddechowej

W okresie od 17.05.2018 r. do 22.05.2018 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia przypominające podstawy resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Ćwiczeniami objęci byli uczniowie klas II i III gimna...

Czytaj dalej...

XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

15.05.2018 r. na terenie sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy odbyły się XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Organizatorem Mistrzos...

Czytaj dalej...

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

Kolejna życiowa podróż właśnie dobiegła końca. Mowa o tegorocznych maturzystach, którzy 27 kwietnia 2018 roku uroczyście zakończyli naukę w ZSRiO w Jagarzewie i opuścili szkoln...

Czytaj dalej...

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty

Dnia 27.04.2018 r. Alicja Kawiecka abiturientka technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z kolegą Krzysztofem Gostkowskim abiturientem technikum agrobiznesu poprowadzili Dzień Otwarty w Zespol...

Czytaj dalej...

Powiatowy Turniej Motoryzacyjny - Drugie miejsce drużyny z Jagarzewa

Powiatowy Turniej Motoryzacyjny - Drugie miejsce drużyny z Jagarzewa

W dniu 24.04.2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Nidzicy przy udziale Komendy Powiatowej Policji odbył się Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny. Trzyosobowe drużyny rywalizowały w testach teoretycznych...

Czytaj dalej...

XXII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej - Etap diecezjalny

XXII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej - Etap diecezjalny

Jolanta Jaroszewska i Paulina Godzina uczennice klasy III technikum agrobiznesu reprezentowały naszą szkołę w konkursie wiedzy biblijnej, który odbył się 18 kwietnia 2018 roku w Seminarium Duch...

Czytaj dalej...

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych 2018

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych 2018

W dniu 20 kwietnia 2018 roku na terenie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się okręgowe eliminacje XLII edycji OWiUR (2017/2018). Szkołę reprezentowało troje uczniów pod opie...

Czytaj dalej...

Certyfikaty z Organizatora ruchu turystycznego rozdane

Certyfikaty z Organizatora ruchu turystycznego rozdane

Młodzież Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie uczestnicząca w szkoleniu Organizator ruchu turystycznego pomyślnie zdała trudne egzaminy teoretyczne oraz praktyczne...

Czytaj dalej...

Rusza termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020

Rusza termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020

Na początku kwietnia 2018 rusza termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie w ramach projektu pt.: „Termomodernizacja budynku Zespo...

Czytaj dalej...

Spotkanie dyrektorów szkół powiatu nidzickiego

Spotkanie dyrektorów szkół powiatu nidzickiego

23.03.29018r. w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie odbyło się spotkanie dyrektorów szkół powiatu nidzickiego zorganizowane przez starszych wizytator...

Czytaj dalej...

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny może nie zaskoczył wiosenną pogodą, ale w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących było gorąco od atrakcji i emocji. Po porannym dzwonku, który zazwycza...

Czytaj dalej...

Dzień Nowych Technologii w Edukacjii

Dzień Nowych Technologii w Edukacjii

21 marca w Jagarzewie odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Uczniowie zapoznali się z prezentacją przygotowaną przez uczniów klasy drugiej gimnazjum "Aplikacje mobilne pomagające w ucz...

Czytaj dalej...

Szkolenie - prawo jazdy kat. T

Szkolenie - prawo jazdy kat. T

Uczestnicy kursu po zajęciach teoretycznych i zdaniu wewnętrznego egzaminu rozpoczęli praktyczną naukę na nowiutkim ciągniku. Kurs odbywa się w ramach realizacji projektu pt. „Kwalifikacje zawo...

Czytaj dalej...

Jakub Moszczyński referował pracę Fazy Księżyca a uprawa roślin na Wojewódzkim Młodzieżowym Seminarium  Astronomiczno - Astronautycznym w Olsztynie

Jakub Moszczyński referował pracę Fazy Księżyca a uprawa roślin na Wojewódzkim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno - Astronautycznym w Olsztynie

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne jest imprezą o zasięgu ogólnopolskim. Organizatorami wojewódzkich konkursów i seminariów są Kuratoria Oświaty Urzę...

Czytaj dalej...

„PAMIĘTAĆ TO NASZ OBOWIĄZEK„

„PAMIĘTAĆ TO NASZ OBOWIĄZEK„

12 marca 2018 roku w ZSRiO w Jagarzewie uczniowie klasy III Technikum Agrobiznesu ( Magda Głusek, Monika Krzykowska, Basia Krystkiewicz, Angelika Szczypińska, Przemysław Smoliński ) i klasy II Gimnazj...

Czytaj dalej...

DZIEŃ KOBIET 2018

DZIEŃ KOBIET 2018

   {gallery}2018_03_dzien_kobiet{/gallery} 

Czytaj dalej...

Rok dla Niepodległej

Rok dla Niepodległej

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie aktywnie włączyli się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości Polski. Oliwia Paćkowska ucz. kl. I Techn...

Czytaj dalej...

„Nie Widać Prawda”

„Nie Widać Prawda”

Z inicjatywy pani Agnieszki Ćwiek, kochającej mamy Weroniki i Pawła, chorych na mukowiscydozę w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie w środę 28 lutego 2018r. zorgan...

Czytaj dalej...

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych 2018

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych 2018

Aleksander Kowalczyk w gronie uczestników Finału Krajowego OMPR.Wojewódzką Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych, która odbyła się 26 lutego 2018 roku w Warmińsko-Mazurskim...

Czytaj dalej...

Walentynki

Walentynki

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upomin...

Czytaj dalej...

„ALE CZYTAM!”  KONKURS SPRAWNEGO CZYTANIA. CZ.4

„ALE CZYTAM!” KONKURS SPRAWNEGO CZYTANIA. CZ.4

Biblioteka Szkolno-Środowiskowa przy Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie w dniu 19 lutego 2018 r. zaprosiła klasę II i III gimnazjum do udziału w Konkursie Sprawne...

Czytaj dalej...

Tłusty czwartek w ZSRiO

Tłusty czwartek w ZSRiO

Tłusty czwartek to ulubiony dzień w roku każdego łasucha. Dzień ten przypada zawsze w ostatni czwartek karnawału. Co wypada zjeść w taki dzień? Oczywiście pączki! Tłusty czwartek to najsłodszy dzień...

Czytaj dalej...

Studniówka

Studniówka

Dnia 20 stycznia 2018 roku maturzyści, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie uczestniczyli w balu maturalnym. Bal klas IV techn...

Czytaj dalej...

My też pomagamy!

My też pomagamy!

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie nigdy nie pozostają obojętni wobec akcji charytatywnych. Naturalną reakcją na apel Jerzego Owsiaka był więc ich udzia...

Czytaj dalej...

Dzień Babci i Dziadka w Domu Seniora „Nasze Ulesie”

Dzień Babci i Dziadka w Domu Seniora „Nasze Ulesie”

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto.. W tym roku przypada w okresie ferii zimowych, dlatego też 17.01.2018 roku, z inicjatywy Zarządu Samorządu Internatu mieszkańcy internatu z panią Krystyną Dę...

Czytaj dalej...

Kibice z Jagarzewa na meczu Indykpolu AZS Olszyn

Kibice z Jagarzewa na meczu Indykpolu AZS Olszyn

Dnia 22 grudnia 2017 r. grupa siatkarskich kibiców z naszej szkoły wybrała się do hali Urania na ligowy mecz Indykpolu AZS Olsztyn. Rywalem drużyny z Olsztyna był zespół GKS Katowice. Po...

Czytaj dalej...

Ulesie

Ulesie

Dnia 19 grudnia 2017r. uczniowie klasy II TŻiUG wraz z wychowawcą panią Anną Kowalczuk odwiedzili podopiecznych w domu seniora w Ulesiu. Młodzież przywiozła własnoręcznie wykonane Kartki Bożonarodzeni...

Czytaj dalej...

Wigilijne spotkanie w internacie

Wigilijne spotkanie w internacie

Dnia 21.12.2017 roku mieszkańcy internatu i zaproszeni goście spotkali się przy wigilijnym stole. W atmosferze świątecznego wystroju , rozświetlonej choinki, łamali się opłatkiem, składali sobie życze...

Czytaj dalej...

Pomocnicy Mikołaja w schronisku dla zwierząt

Pomocnicy Mikołaja w schronisku dla zwierząt

Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć Stowarzyszenie Opi...

Czytaj dalej...

Wyróżnienie i nagroda specjalna Warmińsko – Mazurskiego Kuratora  Oświaty w Olsztynie dla Martyny Jakubowskiej

Wyróżnienie i nagroda specjalna Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie dla Martyny Jakubowskiej

W dniu 15 grudnia 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca Konkurs „Świadectwa Przeszłości – Jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rod...

Czytaj dalej...

„Kiermasz Bożonarodzeniowy”

„Kiermasz Bożonarodzeniowy”

W dniach 12-14 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski oraz uczniów klasy II...

Czytaj dalej...

Olimpiada inna niż wszystkie

Olimpiada inna niż wszystkie

W dniu 14 grudnia 2017 roku w internacie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy odbył się etap rejonowy XXVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Sty...

Czytaj dalej...

Szóste spotkanie za nami

Szóste spotkanie za nami

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Przeczytałam/em – polecam!” zgromadził miłośników dobrej książki ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu nidzickiego. Tym razem zebraliśm...

Czytaj dalej...

Wizyta Mikołaja

Wizyta Mikołaja

Grudzień to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wprawdzie pogoda spłatała nam figla i po śniegu nie pozostało nawet śladu, to nie przeszkodziło Świętemu Mikołajowi, aby 6 grudnia odwiedzić m...

Czytaj dalej...

Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS

1.XII.2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Solidarności z chorymi na AIDS. Karolina Woźniak i Klaudia Badaczewska rozdawały i przypinały Czerwone Kokardki jako symbol solidarności z...

Czytaj dalej...

Andrzejki 2017

Andrzejki 2017

Każdy z nas ciekawy jest tego, co nas spotka w przyszłości. Nie masz pomysłu na andrzejkowe wróżby? Przeczytaj naszą gazetkę. Przedstawiamy w niej najpopularniejsze z nich: lanie wosku, andrzej...

Czytaj dalej...

Przyjaciel z dzieciństwa

Przyjaciel z dzieciństwa

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześn...

Czytaj dalej...

Wieczór  wróżb w internacie

Wieczór wróżb w internacie

W dniu 30 listopada 2017 roku Zarząd Samorządu Internatu zorganizował wieczór andrzejkowy. Przebiegał on w atmosferze wróżb i magii. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się babeczki z wr&o...

Czytaj dalej...

Prezent pod choinkę

Prezent pod choinkę

Zainspirowani działalnością organizacji chrześcijańskich Samaritan’s Purse w USA oraz Geschenke der Hoffnung e.V. w Niemczech, Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego or...

Czytaj dalej...

Dni Honorowego Krwiodawstwa

Dni Honorowego Krwiodawstwa

W dniach 22.11.2017 r. – 26.11.2017 r. w naszej szkole odbyła się akcja promocyjna pod hasłem: „ Łączy nas krew, która ratuje życie”. Uczennice klasy IV Technikum Żywienia i U...

Czytaj dalej...

Wizyta w Ulesiu

Wizyta w Ulesiu

W związku z obchodami Dnia Niepodległości młodzież Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie odwiedziła podopiecznych Domu Seniora w Ulesiu, przedstawiając z tej okazji...

Czytaj dalej...

Co się działo w I semestrze 2017/2018

Co się działo w II semestrze 2016/2017

Co się działo w I semestrze 2016/2017